|
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
KATTENS SJUKDOMAR / ANNE-MARIE NILSSON

ICA-Bokförlag 2004 190 Sidor Kartonerad i bra skick
En uppslagsbok om kattens sjukdomar till stor del upplagd som ett lexikon mycket rikt illustrerad med foton och lättfattliga illustrationer.
Dom första kapitlen handlar om katthållning och utfodring.Därefter beskrivs kattens olika sjukdomar liksom skador som orsakas av
olyckshändelser.Dessutom behandlas avel,uppfödning och mer avancerad katthållning.Anne-Marie är legitimerad veterinär med
specialistkompetens i kattens sjukdomar.Hon har en fil.kand. i biologi och har fött upp siameser i mer än 25 år.
Pris 150:-
_________________________________________________________________________________________________________________________
KUSTNÄRA FISKE -spinn och mete / Michael Jensen UNDER YTAN

Bokförlaget Settern 2004 250 Sidor Kartonerad i bra skick
En bok om Redskapsval,Spinnfiske,Kustmete,Surfcasting,Båtfiske,Fiskeplatser,Fiskar.
Hela boken är väldigt rikt illustrerad med bilder och illustrationer om ALLT som nämnts ovan,en otrolig bok för både amatör
och den kunnige.
Pris 150:-
____________________________________________________________________________________________________________________________
Fisksoppor och Viltgrytor och andra kulinariska upplevelser från skog och sjö / Christer Johansson

Bokförlaget Settern 2004 72 Sidor Kartonerad i bra skick
Författaren och fotografen Christer J låter läsaren följa med på en gourmetisk odyssé,från Andalusien till Spanien och till Norrland sen vidare till Frankrike,
Ungern,Polen.Läckra recept på fisksoppor och viltgrytor gör boken till en angenäm bekantskap för den gastronomiskt intresserade fiskaren och jägaren.
Pris 90:-
___________________________________________________________________________________________________________________________
På andra sidan Gärdesgården / Göran Boström

Bokförlaget Settern 2003 112 Sidor Boken är i mycket bra skick
Hela boken är fylld med otroligt fina AVARELLER av författaren och lika otroliga texter till bilderna som rör allt i naturen på
andra sidan gärdesgården i skogsbrynet och i skogstjärnen samt på åkern.Bilder på älgar,rådjur,björnar,rävar,fåglar, ja nästan
allt som finns i skogen.
Pris 190:-
_______________________________________________________________________________________________________________________________
Fisken,Flugan och Jag Flugfiskarens olika arter
Sveriges Flugfiskares Förening ligger bakom boken och den är tryckt på Bokförlaget Settern 2004
Boken är kartonerad i mycket bra skick på 128 sidor.
Boken har en hel del bilder på vilka flugor som är lämpliga till dom olika fiskarterna och är rikt illustrerad med foton och illustrationer.
Varje art är omskriven av en särskilt utvald medförfattare,som besitter en unik kunskap om just den art han beskriver,Ex:Gäddan-Rolf Ahlkvist.
Öringen-Anders Eklöf,Aspen-Mikael Hagman.m,fl.
Pris 150:-
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Havsöringar bland världens största / Pelle Klippinge

Bokförlaget Settern 2004 128 sidor boken är kartonnerad i fint skick
Följ med till storöringarnas rike längs kusten och lär dom hemliga knepen för att lura dom till hugg.Boken innehåller tips och reportage samt
väldigt mycke bilder, tips och knep.Pelle Klippinge har även gett ut en del andra fiskeböcker.
Pris 150:-
__________________________________________________________________________________________________________________________
HANDLEDNING FÖR NORDSVENSKA HÄSTUPPFÖDARE / Föreningen Nordsvenska hästen

Tryckt 1948 Köping 124 Sidor
Sven Dyrendal och Karl Eriksson
Boken innehåller en hel del foton och matnyttigt för den hästintresserade
Pris 150:-
____________________________________________________________________________________________________________________________
TRE ESS SMÖRGÅSLEK Reklampublikation från MARGARINBOLAGET (kan ej få fram något årtal men att döma av utseendet är relativt gammal)

En lite ANNORLUNDA kokbok(ser ut som en kortlek)storlek 21 cm / 13,5 cm och ca:20 blad med ca 40 recept.
Pris 180:-
____________________________________________________________________________________________________________________________
MYTER OCH MYSTERIER

Det Bästas bokförlag 1984 320 Sidor
Grönt konstläderband i bra skick dock lite nött i skyddsomslget
Boken är illustrerad med foton,bilder,teckningar och skisser i färg och svart/vitt
Pris 180:-
________________________________________________________________________________________________________________________
Söderberg Erik / Trädgårdsblommor
 
Börtzells tryckeri 1946 första upplaga en STOR rejäl bok om trädgårdsblommor h 31cm b 23 cm tjocklek 5 cm 580 sidor halvfranskt med grön linnepärm.
Boken innehåller mycket informativ text med massor av plansch-bilder i färg och svart/vitt på växter och trädgårdsinteriörer samt mycket fotografier i färg
och svart/vitt.Boken har indelningar på olika områden såsom olika svenska botaniska trädgårdar,trädgårdens buskar,trädgårdens örter.
Pris 240:-
____________________________________________________________________________________________________________________
Boken om tåg / C Hamilton Ellis

Wahlström & Widstrand 1973 240 sidor inbunden i bra skick dock lite ful i skyddsomslag.
En stor bok B 27 cm H 30 cm. Boken är fylld med teckningar,skisser,bilder i färg och svart/vitt.En rejäl bok för amatör och tågkännare.
Pris 280:-
____________________________________________________________________________________________________________________
LINDHOLMEN 1845-1945 EN MINNESSKRIFT

Tryckt 1947 oscar isacsons boktryckeri Häftad i bra skick (dock en liten skada på bakpärm),boken har 470 sidor 22 cm bred 30 cm hög
Boken innehåller mycket foton,skisser,lite i storbild samt ett porträttgalleri med mera.Boken innehåller mycket historik en del före 1845 finns också
med.
Pris 200:-
__________________________________________________________________________________________________________________
GÄVLE VARVS & VERKSTADS NYA AB 1873-1948
   
Trykt i Gävle 1948
Bilder från gävle varv,båtar,inredningar personer och dess kringmiljöer och historia.Boken är inbunden.
Pris 150:-
______________________________________________________________________________________________________________________________
Trädgårdens blommor tidens förlag stora boken om blommor

Tryckt 1983 Tidens förlag, höjd 30 cm bredd 23 cm 300 sidor inbunden med skyddsomslag
Boken är rikt illustrerad med tydliga vältecknade bilder av blommor och buskar i färg.
Pris 120:-
_________________________________________________________________________________________________________________
Din Trädgård / Karin Berglund med flera FÖRFATTARE

Albert Bonniers förlag 2005. Boken är inbunden i NY-skick och 490 sidor.
Boken är mycket rikt illustrerad och innehåller nästan allt om trädgården såsom skötsel,sjukdomar,fruktsorter med mera,ja i stort sett allt som har med
trädgården att göra.Boken är en önskebok för den trädgårdsintresserade med hundratals färgfoton och illustrationer om planering med mera.
Pris 250:- i NY-skick
__________________________________________________________________________________________________________________
PERENNER trädgårdens stöttepelare / Britta Tingdal

Semic Förlag 1994 Kartonerad i fint skick 96 sidor
Precis som namnet anger handlar boken om perenner i trädgården,både stora och små med fina fotoillustrationer och en del skötselråd.
Pris 70:-
________________________________________________________________________________________________________________-
Stora Trädgårdsboken / ICA-Bokförlag

Ica-s bokförlag 1992 Kartonerad i bra skick 180 sidor
Boken behandlar en hel del om trivsamma uterum,Gräsmattan,Odlingsråd,Buskar och träd,Blommor,Goda grönsaker,Frukt och bär.Boken är rikt illustrerad
med foton och teckningar samt innehåller praktiska skötselråd för alla och envar.
Pris 100:-
_________________________________________________________________________________________________________________
Bildhandboken om KAKTUSAR

En rikt illustrerad bok om Kaktusar från ICA-s Bokförlag för barn,lättfattad och intressant för dom yngsta.
Pris 60:-
__________________________________________________________________________________________________________
TRÄDGÅRD BONNIERS STORA BOK / huvudredaktör Gunnel Nyblom-Holmberg
 
Bonniers tryckt 1996 och på 425 sidor Kartonnerad i ett mycket gott skick på boken.Boken är välfylld med foton och bilder som har med allt möjligt att
göra i trädgården,en bok både för den duktige och amatören.Boken är indelad på olika områden såsom bär och frukt-träd,liljor,lökväxter,kryddväxter
för att bara nämna några områden Pris 170:-
________________________________________________________________________________________________________________
KERAMIKBOKEN NÄR VAR HUR-Serien

Tryckt 1980 och 180 sidor Kartonnerad i bra skick
Boken handlar om att Dreja,Dekorera och forma för hand och Glasyr med mera.
Pris 140:-
_______________________________________________________________________________________________________________
Svensk Natur / Albert Engström

Bonniers 1982 inbunden med löst skyddsomslag. 90 Sidor
Boken är rikt illustrerad med akvareller,skisser och teckningar i färg och svart/vitt
Pris 90:-
___________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
Att välja rätt mat ett lexikon för bättre hälsa

Det bästas förlag 1997 .Boken är kartonnerad i mycket gott skick 396 sidor
Boken är fylld med allehanda råd och recept för bättre hälsa och välbefinnande samt mycket rikt illustrerad i färg.
Pris 150:-
_______________________________________________________________________________________________________________
Kunglig taffel till bords med Bernadotterna / Inger Grimlund Christine Samuelson FOTO Lars Paulsson

Bonniers förlag 1986 inbunden med löst skyddsomslag i NY-skick och 125 sidor
KUNGLIG TAFFEL är levande kulturhistoria kring Bernadotternas intresse för mat och dryck.Det är också en kokbok med recept som ger möjlighet att laga
de kungliga rätterna.Boken är väldigt rikt illustrerad med foton och bilder från slottet och dess omgivningar.
Pris 140:-
_____________________________________________________________________________________________________________-
Om den ärbara vällusten / Tore Wretman mera mat och minnen

Bra böcker 1988 inbunden i bra skick dock en liten reva på omslag 260 sidor
Boken är sprängfylld med Recept,Bilder och annat Kulinariskt från Medelhavet och mycket annat
Pris 90:-
_______________________________________________________________________________________________________________
Gustav Vasa och hans folk / Göte Göransson

Bra Böckers förlag 1984 stort format 267 sidor inbunden med löst skyddsomslag i bra skick
Boken är rikt illustrerad med teckningar och bilder på vapen,byalivet och dess umbäranden samt "allt"annat om Vasa, hans folk och annat denna tidsepok
Pris 120:-
______________________________________________________________________________________________________________
VIKINGEN

Det Bästas Bokförlag 1967 tre tryckare.Boken är inbunden i MYCKET stort format 29 cm bred 31 cm hög 288 sidor med löst omslag i gott skick(en liten reva i omslaget).
Boken är mycket rikt illustrerad med foton,bilder,skisser och allehanda om vikingarna och dess liv.En otrolig bok för den vetgirige och amatören som bara är
kul att bläddra i med alla sina bilder och illustrationer.
Pris 220:-
___________________________________________________________________________________________________________________
SAMMA SOM OVAN

Dock i något mindre format samt inte i samma fina skick som ovan och från Wahlström & Widsrand istället för det bästas
Pris 160:-
_______________________________________________________________________________________________________________________________
Stora kattboken / Dorothy Silkstone Richards

Legenda förlag 1989 inbunden med löst skyddsomslag i bra skick stort format B 22 cm H 30 cm 159 sidor
Boken är en ren faktabok som är rikt illustrerad,med allahanda katter i fina illustrationer i mycket välgjorda teckningar,boken behandlar också,Avel,Skötsel,Utställning
och mycket mycket annat matnyttigt för novis och erfaren.
Pris 120:-
________________________________________________________________________________________________________________
Antikt om några år / Hem och fritid

Esselte 1983 64 sidor kartonerad i fint skick
En bok om allehanda ting såsom porslin,leksaker,tenn och mycket annat
Pris :- 50:-
___________________________________________________________________________________________________________
Antikboken / Charlotte Mattsson

Semic Förlag 2001 112 sidor kartonerad i fint skick
Boken behandlar både möbler,porslin,Figuriner,Silver,olika stilar,Jugend och mycket annat smått och gott.
Pris 75:-
________________________________________________________________________________________________________
Kerry Usher text John Sibbick illustratör

HJÄLTAR,GUDAR&KEJSARE i den romerska mytologin Legenda förlag 1990 Kartonerad i mycket gott skick,rikt illustrerad och väldigt mycket fina färg illustrstioner.Boken är i format 28cm x 21,5 och högstående på 130 sidor Pris 140:-
_________________________________________________________________________________________________________
HJÄLTAR,ODJUR OCH FRÄMMANDE VÄRLDAR ur rysk mytologi

Text E.Warner Illustrationer A Koshkin
Legenda förlag 1989 stort format Kartonerad i fint skick 130 Sidor
Boken är vältecknad med mycket fina illustrationer och ett fyrtiotal sagor,och mycket annat.
Pris 140:-
___________________________________________________________________________________________________________
GUDAR OCH HJÄLTAR i nordisk mytologi / B.Branston
Askild & Kärnekull 1979 inbunden med löst omslag i bra skick 155 Sidor
Boken berättar de gamla sagorna om vikingarnas gudar och hjältar så att de blir underhållande
och levande för en modern läsare ,innehåller 24 illustrationer och 54 teckningar i färg och svart/vitt
som är välgjorda.
Pris 140:-
______________________________________________________________________________________________________________
Vårt händelserika århundrade

Det Bästas Bokförlag 1982 Boken är inbunden i röd skinnimitation med löst skyddsomslag i skick som NY med 540 Sidor
Boken handlar 0m det 19:de århundradet och är illustrerad med hundratals bilder och foton i färg och svart/vitt.
Pris150:-
_______________________________________________________________________________________________________
ÄNDA FRÅN VENDELKRÅKA / En nordisk kronologi / Alf Henriksson

Bokförlaget Bra Böcker 1985 Boken är inbunden i brun skinnimitation och löst skyddsomslag i gott skick 360 Sidor.
Boken är i kronologisk ordning och handlar om hela norden år för år och är illustrerad med hundratals foton,bilder och teckningar
såväl svart/vita som färg.En verkligt intressant bok för alla och envar.
Pris 150:-
_____________________________________________________________________________________________________
EUROPAS ROVFÅGLAR / Gunnar Pettersson

Bra Böckers Bokförlag 1984 Boken är inbunden med löst skyddsomslag i GOTT skick 170 Sidor
Boken är illustrerad av författaren själv med stora och mycket vältecknade helsidesbilder samt en mycket informativ
text om varje fågelart, och en del text om fågelns tjänst för männinskan såsom jakt med mera.och lite bilder till detta.
Pris 130:-
________________________________________________________________________________________________
DINOSAURIER / L.B.Halstead G.Caselli

Bra Böckers Förlag 1979 Boken är inbunden i bra skick med löst skyddsomslag (som har några småskavanker) 120 Sidor
Boken är rikt illustrerad med teckningar och foton (av fosiler)i färg och svart/vitt ,dinosarier i havet och på land illustreras
i fina bilder på ett roligt och intressant vis både för barn och vuxen.
Pris 60:-
________________________________________________________________________________________________
FÖRHISTORISKA DJUR Den fantastiska berättelsen om livet före människan Ellis Owen

Albert Bonniers Förlag 1977 inbunden med löst omslag (namnteckning innanför pärmen första blad) 96 Sidor
Fantastiska bilder för UNG OCH GAMMAL med mycke läsning för alla.
Pris 70:-
_____________________________________________________________________________________________________
UTFLYKT TILL STENÅLDERN

Tidens Förlag 1986 Kartonerad 128 Sidor i fint skick(dock en namnteckning på första bladet).
Boken är fylld med otroliga bilder och teckningar om människan under stenåldern,handlar om människans
jakt,boende och överlevnad samt hur dom lärde sig att använda elden i sin tjänst.
Pris 70:-
________________________________________________________________________________________________________
Våra vilda djur / G.Engström H.Wiberg

Bokklubben Svalan 1977 Bonniers Kartonage i fint skick 80 Sidor
Boken är tecknad av illustratören H.Wiberg som har otroligt välgjorda akvarellteckningar av våra vilda djur med texter av G.Engström
som är genomarbetade och välinformerande.En rolig bok att läsa och titta i med alla dess intressanta uppgifter och bilder.
Pris 130:-
______________________________________________________________________________________________-
Skog / Anteckningar från en glänta G.Brusewitz

Wahlström & Widstrand 1974 Kartonage i fint skick 106 Sidor
En FANTASTISK bok om skogens glänta med djur och växter illustrerade av den mycket duktiga illustratören Gunnar Brusewitz.
Pris 110:-
______________________________________________________________________________________________
Hajens Rike / ron & valerie Taylor

Bra Böckers Förlag 1987 Inbunden med löst skyddsomslag i bra skick 270 Sidor
Boken innehåller otroligt fina foton av hajar och andra invånare i Hajens rike samt informativ och intressant text till bilder.
Pris 110:-
_____________________________________________________________________________________________________
Valar / L.Dow

ICA:s bokförlag 1991 70 sidor
Kartonage i fint skick (en mycket liten namnteckning överstruken snyggt med tippex framtill första blad)
Väldigt mycket foton och illustrationer i färg och svart/vitt på nästan varje sida med mycket faktaläsning.
Pris 80:-
___________________________________________________________________________________________________
Vägen till Indien / Björn Landström

Bra Böckers Förlag 1971 Boken är inbunden i bra skick med löst skyddsomslag(som är lite nött) ca 230 Sidor.
Boken är mycket rikt illustrerad med teckningar och 190 bilder av författaren samt en välarbetad text om vägen till Indien i gamla
tider samt 40 kartor .
Pris 60:-
_______________________________________________________________________________________________
Alla tider / A.Henrikson B.Berg

Bra Böckers Förlag Inbunden i grön skinnimitation med löst skyddsomslag (exlibris på första blad har även ex utan exlibris) tryckt 1978
Alla tider sammanfattar fyra årtusenden i en volym på A.H:s typiska berättarvis och är MYCKET rikt illustrerad av B.Berg på flera hundra sidor.
Pris 100:- (detta ex med exlibris) utan exlibris 150:-
_____________________________________________________________________________________________________
ANTARKTIS i hela mänsklighetens intresse. / S.Lundgren O.Carlsson M.Forsberg

Wikens Förlag 1990 inbunden med löst omslag i bra skick
Boken är intressant läsning för alla som har ett intresse av Antarktis,är försedd med en hel del foton från Antarktis och expeditioner
till området samt en del på djurlivet.
Pris 70:-
___________________________________________________________________________________________________________
FISKE SOM HOBBY BOKEN KOMMER FRÅN NÄR VAR OCH HUR-SERIEN

2:upplagan från 1964.Boken behandlar Fisken,Fisket,Redskapen,Fiskevatten och är fylld med allehanda tips och massor med
bilder,både tecknade och foton. Pris 80:- Boken är i bruks-skick
___________________________________________________________________________________________________________________________
GAMLA VAPEN OCH RUSTNINGAR BOKEN INGÅR I SERIEN FAKTA I NÄRBILD
  
Tryckt hos Bonniers 1989 Boken är kartonnerad på 64 sidor.
Boken är väldigt rikt illustrerad med teckningar och bilder samt är i ett mycket bra skick.Lärorik och intressant för ung och gammal.
Pris 70:-
_____________________________________________________________________________________________________________________
Stjärnhimlen sedd genom en teaterkikare / Garrett p.Serviss
 
Boken handlar om våran stärnhimmel sedd genom en vanlig kikare och är indelad i Vinterstjärnor,Vårstjärnor,Sommarstjärnor,Höststjärnor samt tar även upp
Månen,Planeterna och Solen.Boken är tryckt 1902 på C.W.K.Gleerups förlag 162 Sidor och är inbunden i normalt skick.Boken innehåller en del foton på
vår stjärnhimmel. Pris 90:-
____________________________________________________________________________________________________________
|