A
|
|
Amerika,Allmän världsgeografi
Natur och Kulturs förlag 1969.Fakta om Anglo-amerika och Latin-amerika
illustrerad med bilder,över 350 sidor med faktauppgifter. Pris 75-
|
| Rydsjö, Elsi / Allra kärestan min
Förlag: Bonniers
1985, Inbundet band med skyddsomslag i mycket bra skick.
45 kronor
|
|
|
|
|
|
| |
|
|

(klicka på bilden för en större version)
Barnens Bästa
Rytterstads förlag 1962-1963
Rikt illustrerat UPPSLAGSVERK för lite yngre vetgiriga och sagoverk för ännu yngre, samt en del om musik,konst och mycket annat.Verket är KOMPLETT på 15 Band i bra skick och delas ej. Priset är 900:-för alla 15 banden.
|

(klicka på bilden för en större version)
Alf Henriksson
BYZANTINSK HISTORIA ÅR 326 TILL ÅR 1453
Atlantis förlag1988
Boken är inbunden med löst skyddsomslag i mycket gott skick (omslaget har dock en mycket liten reva upptill).Boken är illustrerad av Björn Berg,boken är på 460 sidor.Boken handlar om detta tusenåriga rike och dess dramatiska historia och är präglad av envåldshärskare och teologer.Kongenial följeslagare är B Berg som i teckningar ger sin version av den byzantinska eran.
Pris 160:-
|
von Rosen Björn / Berget och solen
Förlag: Bonniers Stockholm
1949, Vitt linneband i skapligt skick. Rikt illustrerad med bilder och teckningar. Ca 400 sidor.
Pris 400 kr
|
|
|
|
| |
|
|
Kreuger Ivar / Collection
Förlag Caslon Press
1932, Auktionskatalog nr 10 över en samling oljemålningar, akvareller, teckingar keramik, guld, kristaller med mera som tillhört Ivan Kreuger. Totalt 135 sidor med många bildilustrationer. Katalogen är häftad med limmad rygg i skapligt skick.
Pris: 150 kr
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|

(klicka på bilden för en större version)
Det 20:e århundradet
Egmont/Lademan Förlag 1998
Inbundna i förlagets orginalband 10 stycken i skick som nya (vet ej om dom har pappskyddsomslag som nya), ett rikt illustrerat uppslagsverk om historia,politik,kultur,sport och livsstil under 1900hundratalet.
Pris 1.100:- för alla 10 (delas ej då verket är komplett)
|

(klicka på bilden för en större version)
Henriksson Alf/DET VÄSTLIGA HELLAS
Atlantis förlag 1991 276 sidor
Boken är inbunden med löst skyddsomslag i mycket gott skick.
Boken innehåller sjöfolken,helig vår,tyrannernas fall,kymes fall, akragas undergång,det blomstrade syrakusa, slavupproren och mycket,mycket annat samt med teckningar av Björn Berg Pris 150:-
|
Christie, Agatha/ Den hemlighetsfulle motståndaren
Förlag: AB Lindqvists,lindhska boktryckeriet örebro
1952, Rött pappband med hårda pärmar i skinnimitation ett styck blad är lite vikt för felbindnings skull annars i bra skick
150 kronor
|
Christie, Agatha/ Den hemlighetsfulle motståndaren
Förlag: AB Lindqvists,lindhska boktryckeriet örebro
1954, inbunden med linnerygg och hårda papp-pärmar
på 173 sidor,i riktigt skapligt skick
150 kr
|
| Rydsjö, Elsi / De röda bergen
Förlag: Bokklubben Svalan
1990, Inbunden med skyddsomslag i mycket bra skick.
45 kronor
|
Linderholm Helmer / Den röda stigens folk
Förlag: Plus
1977, Inbunden i bra skick, en indianroman på drygt 310 sidor.
Pris 90 kr
|
| |
|
|
Goldman Albert/ Elvis
Nordstedts förlag 1982
Beskrivning:Vit inbunden med löst skyddsomslag. Boken i bra skick
omslaget lite nött.En faktabok om Elvis Presley på 480
sidor,lite fotoillustrationer men i huvudsak en läsfaktabok om
människan och myten E.P. Pris 180-
|
| Rydsjö, Elsie / En doft av timjan
Förlag: Bokklubben Svalan
1990, Inbundet band med omslag i mycket bra skick. Namnteckning längst fram.
45 kronor
|
| Alfredsson, Hans / Ernst semmelmans minnen Förlag: Bonniers
1962, Häftad, bra skick, fotoillustrerad. 80 sidor
30 kronor
|
|
|
|
| |
|
|
| Wallman, Hasse & Svedlid, Olov / För nöjes skull
Förlag: Fälth och Hässler
1998, Inbunden med skyddsomslag i mycket brs skick. Ca 280 sidor. En stor bok om nöjen och nöjes skull med ca 200 bilder. 22*30 cm.
120 kronor
|
| Fotboll
Förlag: Brunhagens förlag
1970, i bra skick, med blå rygg
250 kr
|
| Fotboll
Förlag: Brunhagens förlag
1957-58, andra årgången, blå rygg, i bra skick men gulnad ovansida och pärmkant
800 kr
|
| Fotboll
Förlag: Brunhagens förlag
1957-58, andra årgången, blå rygg, i bra skick, mycket obetydlig gulnad upptill
1200 kr
|
| Fotboll
Förlag: Brunhagens förlag
1956-57, första årgången, blå rygg, i bra skick, mycket mycket obetydlig gulnad i överkant
1800 kr
|
|
| |
|
|
|
| Goethes verk på Tyska
Förlag:
troligen tryckta på 50 talet, 6st halvfranska skinnband i skapligt skick,
400 kr / 6 Band
|
| |
|
|

(klicka på bilden för en större version)
Kerry Usher text John Sibbick illustratör
HJÄLTAR,GUDAR&KEJSARE i den romerska mytologin Legenda förlag 1990 Kartonerad i mycket gott skick,rikt illustrerad och väldigt mycket fina färg illustrstioner.Boken är i format 28cm x 21,5 och högstående på 130 sidor Pris 140:-
|

(klicka på bilden för en större version)
Alf Henriksson
HOS ETRUSKERNA
Bonniers förlag 1979
Boken är inbunden med löst skyddsomslag och i väldigt gott skick, med teckningar av Björn Berg.Boken är på 190 sidor Pris 90:-
|

(klicka på bilden för en större version)
Henriksson Alf/HÄVDATECKNINGAR
Bonniers 1983 Första Upplaga
Boken är inbunden med löst skyddsomslag i bra skick.
Hävdateckningar består b.l.a.av bibliska bakgrunder,kulorna i venezia,läsning i närke,kunlig majestät,bältespännare och mycket,mycket annat, boken är på 220 sidor och med bilder av Björn Berg Pris 150:- |
|
|
| |
|
|

(klicka på bilden för en större version)
IN I DET OKÄNDA
Amerikansk huvudredaktör är Will Bradbury Det bästas bokförlag 1983 första svenska utgåvan Boken är inbunden i mycket gott skick (på skyddsomslaget finns dock några mycket små skador). Boken är en uppslagsbok in i det okända om Atlantis,Alkemi,Astrologi,Demoner,Esp,Hypnos,
Häxor,Magi,Medier,Monster,Parapsykologi,Reinkarnation,Ufo,
Spådom,Spöken,Telepati,Varsel,Varulvar Voodoo och MYCKET,MYCKET MER. 23 cm X 28 cm i stående format och på 350 sidor.
Pris 240:-
|
|
| |
|
|
|
|
|
| |
|
|
Titel,Katt bland duvor
Agatha Christie
Förlag: Bonniers förlag 1959
Beskrivning,Häftad med bild på omslaget i skapligt skick på 217 sidor (liten namnteckning på första blad) Pris 140-
|
| Kokbok från Göteborgs skolkök jämte födoämneslära
Förlag: Pehrssons förlag
1931, sjunde upplagan, inbunden, i hyfsat skick, liten namnteckning längst fram
50 kr
|
| Kungliga sagoboken
Förlag: Bonniers juniorförlag
1984, inbunden, i bra skick
80 kr
|
| |
|
|
| Rydsjö, Elsi / Liten flöjt av silver
Förlag: Bokklubben Svalan, Bonniers
1989, Inbunden med skyddsomslag i mycket bra skick.
50 kronor
|
|
|
|
| |
|
|

(klicka på bilden för en större version)
Myggans Nöjeslexicon
Bokförlaget Bra Böckers Förlag tryckår 1989-1993 Verket är i mycket gott skick och KOMPLETT på 14 Band, verket är ett uppslagsverk om allehanda nöjen precis som namnet anger.Verket säljs till ett reducerat Pris då det finns en liten tendens till ciggarett röklukt som känns då man sätter näsan nära intill.(kommer troligen att vädras bort)
Pris 1.500:- (priset hade varit 2.100:- om inte lukten varit)
|
| Sadie, Stanley & Latham, Alison / Musikguide
Förlag: Bonniers
1987, Inbunden med skyddsomslag i mycket bra skick på ca 520 sidor. En rikligt illustrerad bok om musik.
150 kronor
|
| |
Hantverkets Bokförlag / Mureri
Förlag: Lindfors Bokförlag
1936, Linneband på ca 460 sidor. Format 22 * 30 cm i riktigt skapligt skick. En bok som är rikt illustrerad med foton och teckningar om det mesta inom mureri såsom kakelugnar, spisar, murar, kyrkor, tegel mm och även mureriets historia i fem avdelningar
Pris: 1600 kronor
|
Mystikens värld - Förvandlingar
Förlag: Lademann
1992, 23*27 cm. Ca 140 sidor. Bra skick, rikt illustrerad. Kartonage
Pris: 70 kronor
|
Mystikens värld - Drömmar och drömtydning
Förlag: Lademann
1992, 23*27 cm. Ca 160 sidor. Bra skick, rikt illustrerad. Kartonage
Pris: 70 kronor
|
Mystikens värld - Häxor och häxkonster
Förlag: Lademann
1992, 23*27 cm. Ca 140 sidor. Bra skick, rikt illustrerad. Kartonage
Pris: 70 kronor
|
Mystikens värld - Drömmen om utopia
Förlag: Lademann
1991, 23*27 cm. Ca 160 sidor. Bra skick, rikt illustrerad. Kartonage
Pris: 70 kronor
|
Mystikens värld - Syner och spådomar
Förlag: Lademann
1991, 23*27 cm. Ca 160 sidor. Bra skick, rikt illustrerad. Kartonage
Pris: 70 kronor
|
Mystikens värld - Alkemisternas hemligheter
Förlag: Lademann
1992, 23*27 cm. Ca 140 sidor. Bra skick, rikt illustrerad. Kartonage
Pris: 70 kronor
|
Mystikens värld - Viljans makt över materien
Förlag: Lademann
1991, 23*27 cm. Ca 140 sidor. Bra skick, rikt illustrerad. Kartonage
Pris: 70 kronor
|
Mystikens värld - Tid och rum
Förlag: Lademann
1992, 23*27 cm. Ca 140 sidor. Bra skick, rikt illustrerad. Kartonage
Pris: 70 kronor
|
Mystikens värld - Kontakt med andra sidan
Förlag: Lademann
1991, 23*27 cm. Ca 160 sidor. Bra skick, rikt illustrerad. Kartonage
Pris: 70 kronor
|
Mystikens värld - Mystiska platser
Förlag: Lademann
1990, 23*27 cm. Ca 160 sidor. Bra skick, rikt illustrerad. Kartonage
Pris: 70 kronor
|
Mystikens värld - På jakt efter själen
Förlag: Lademann
1991, 23*27 cm. Ca 140 sidor. Bra skick, rikt illustrerad. Kartonage
Pris: 70 kronor
|
Mystikens värld - Astrologi
Förlag: Lademann
1991, 23*27 cm. Ca 160 sidor. Bra skick, rikt illustrerad. Kartonage
Pris: 70 kronor
|
Mystikens värld - Gåtfulla varelser
Förlag: Lademann
1991, 23*27 cm. Ca 140 sidor. Bra skick, rikt illustrerad. Kartonage
Pris: 70 kronor
|
Mystikens värld - Hemliga sällskap
Förlag: Lademann
1991, 23*27 cm. Ca 175 sidor. Bra skick, rikt illustrerad. Kartonage
Pris: 70 kronor
|
Fossenius Maj / Majgren, Majträd, Majstång
Förlag: C W K Gleerup Lund
1951, Halvfranskt grönt skinnband med halvt guldsnitt i hyffsat skick. Ca 380 sidor, illustrarad med foton och teckningar. Handlar om midsommarfirande.
Pris 150 kr
|
Kågén Elis / Mellan Sommen och Vättern del 1
Förlag: Elis Kågéns förlag Tranås
1966, Röd inbindning utan skyddsomslag. Rikt illustrerad i skapligt skick. 260 sidor.
Pris: 80 kr
|
Kågén Elis / Mellan Sommen och Vättern del 2
Förlag: Elis Kågéns förlag Tranås
1970, Röd inbindning utan skyddsomslag. Ett hembygdsverk på 260 sidor i bra skick med många illustrationer.
Pris: 80 kr
|
|
|
| |
|
|
|
| Nordisk familjebok komplett i 38 delar
Förlag:
1904-1926, alla delar i skaplig skick utom nr 19 som är lite småful, del 29 innehåller Sverige kartor, del 36 innehåller järvägskartor, säljs endast komplett, samtida med uggleupplagan
3600 kr
|
| |
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
| |
|
|
Hemmer Jarl/Rågens rike
Förlag:Holger och Schildt Helsingfors (tryckt troligtvis tidigt 1900-tal
fann ej något tryckår)
Beskrivning;Häftad på 170 sidor tjock och iskapligt skick(bild
på framsidan av en kärve) Pris 100-
|
| Rydsjö, Elsi / Röd är ryttarens häst
Förlag: Bokklubben Svalan
1991, Inbundet band med skyddsomslag i mycket bra skick.
45 kronor
|
|
|
|
| |
|
|

(klicka på bilden för en större version)
Alf Henriksson
Svensk Historia
Bonniers Förlag 1975 i 2 st Band
Inbundna i bra skick med lösa skyddsomslag och teckningar av Björn Berg och lite fotoillustrationer, böckerna är på över 1000 sidor tillsammans
Pris: 200:- för båda två (komplett)
|

(klicka på bilden för en större version)
SVENSKT NATURLEXIKON
Carl-Fredrik Lundevall huvudredaktör
Det Bästas Bokförlag 1995(en ny version av vårt sv landskap) Boken är inbunden och i ett mycket gott skick på ca:500 sidor och format 23 cm X 26 cm.Boken är ett svenskt uppslagsverk om vår natur i bokstavsordning samt fristående text om alla djur, växter,stenar och allt annat i boken.Myket fint illustrerad dåde med foton och teckningar.
Pris 300:-
|
Svenska Turistföreningens Årstidskrift år 1894 och 1895 i en och samma volym
Halvfransk inbindning med brun skinnrygg och blåbrokig pärm. Hyffsat skick, rikt illustrerad med foton, kartor och diverse. Ca 900 sidor.
450 kronor
|
| Henriksson, Alf / Sveriges historia
Förlag: Bonniers
1975, Inbundna på tillsammans över 1000 sidor. I bra skick med skyddsomslag. Björn Berg har gjort dom tecknade illustrationerna och massor av fotoillustrationer finns med i böckerna.
150 kronor
|
| Widén, Albin / Svenskarna och Sioxupproret
Förlag: Lindqvists förlag 1965
1965, Häftad indianbok i mycket bra skick. Osprättad
160 kronor
|
|
Kvist Klara / Släkten är bäst en skälmroman
Förlag: Fabel Stockholm
1978, En skälmroman om hur man mördar sin arvtant utan att hon ens märker det själv. Inbunden i mycket bra skick med skyddsomslag. Ca 180 sidor.
50 kr
|
| Shakespeares Dramatiska Arbeten
Förlag: Gleerups förlag
1861, komplett i 12 delar inbundet i 6 delar, i ett någorlunda skick för att vara 150 år gamla
1400 kr / 12 Band
|
Franzén Nils-Olof / Sven Jerring ett stycke radiohistoria
Förlag: Bonniers
1988, Röd inbunden, med skyddsomslag i bra skick, illustrerad
476 sidor.
Pris: 60 kr
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Swahn, Clas / UFO möte med det okända
Förlag: Semic
2000, Inbunden, kartonerad i bra skick. Fotoillustrerad och teckningar. 130 sidor.
60 kronor
|
| |
|
|
|
|
Vallgren Ville/ Ville Vallgrens ABC-bok med bilder.
förlag, Söderström och co förlagsaktiebolag tryckt i Helsingfors 1916.
Beskrivning: Häftad i hyfsat skick på 128 sidor 19,5cm X 25,5 cm i stående format,illustrerad både med teckningar och foton samt ganska mycket text ,en kul och annorlunda läsebok
Pris:175-
|
Titel Vem var den skyldige
Agatha Christie
förlag: Hasselgrens förlagsbokhandel tilgmans tryckeri Helsingfors 1945
Beskrivning Häftad med bild på omslaget 191 sidor i skapligt skick
Pris 190-
|
Linderholm Helmer / Vid blå bergens gräns
Förlag: Plus Stockholm
1976, Inbunden i bra skick. Skyddsomslaget är dock lite slitet. En indianroman på drygt 360 sidor.
Pris: 90 kr
|
Larsson Lena / Vill våra barn ärva våra ljusstakar
Förlag: Bohuslänningens AB Uddevalla
1970, Häftad, limmad i mycket bra skick. Rikt illustrerad med foton och teckingar om antikviteter och på 144 sidor. 243 illustrationer och teckningar.
Pris 200 kr
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Årets fotboll 1956
Förlag: Strömbergs förlag
första året, normalslitet skick
1800 kr
|
| Årets fotboll 1956
Förlag: Strömbergs förlag
första året, i bra skick
2500 kr
|
| Årets fotboll 1957
Förlag: Strömbergs förlag
andra året i riktigt hyfsat skick
1700 kr
|
| Årets fotboll 1957
Förlag: Strömbergs förlag
andra året, i bra skick
2100 kr
|
| Årets fotboll 1958
Förlag: Strömbergs förlag
VM-året i riktigt hyfsat skick
1600 kr
|
| Årets fotboll 1958
Förlag: Strömbergs förlag
VM-året, i bra skick
1900 kr
|
| Årets fotboll 1959
Förlag: Strömbergs förlag
i riktigt hyfsat skick
1200 kr
|
| Årets fotboll 1959
Förlag: Strömbergs förlag
i bra skick
1600 kr
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|